מה לעשות בטרם תביעת תאונת דרכים?

אדם אשר נפגע בתאונת דרכים תוך נסיעה, נהיגה או הליכה ברגל זכאי לפיצויים עבור נזקי גוף ונפש וזאת על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה 1975 (להלן:”חוק הפלת”ד”). אחד מההיבטים הייחודיים של חוק הפלת”ד הוא שקיימת אחריות מוחלטת בעת פגיעה בתאונת דרכים משמע, כל מי שנפגע זכאי לפיצוי ללא קשר למידת אשמתו בקרות התאונה.

להלן מספר עצות מעשיות לנפגע בתאונה, בטרם הגשת תביעת תאונת דרכים:

1. קבלת טיפול רפואי ראשוני על ידי צוות מגן דוד אדום במקום התאונה ופינוי באמבולנס – מומלץ להזמין למקום התאונה אמבולנס של מגן דוד אדום לצורך קבלת טיפול רפואי ראשוני במקום התאונה ופינוי לבית החולים לצורך המשך טיפול רפואי.

2. בדיקה בחדר מיון – מומלץ לנפגע אשר לא טופל ע”י צוות רפואי של מגן דוד אדום לפנות אל חדר המיון הקרוב למקום התאונה וזאת אף בכוחות עצמו וקרוב ככל האפשר לקרות מקרה התאונה. חשוב לציין כי הפניה לחדר מיון לאחר התאונה חשובה לשם איתור פגיעות וחבלות, זאת גם אם נראה שלא נגרם כל נזק ברור ובולט לעין. במהלך הבדיקה במיון חשוב לציין את כלל התלונות בגין הפגיעה בתאונה ואף חשוב לוודא כי כלל התלונות נרשמו ותועדו על ידי הגורם הרפואי המטפל.

3. אישור משטרה על תאונת דרכים – מומלץ לפנות לענף תנועה במשטרה לקבלת אישור אודות קרות התאונה עם פירוט מועד ומקום תאונת הדרכים, פרטי הרכבים, הנהגים המעורבים, הנפגעים ופוליסת ביטוח החובה ופרטי הנפגעים בתאונה.

4. בתקופה שלאחר מועד התאונה מומלץ להמשיך בטיפול הרפואי משמע, לפנות לבדיקות אצל הרופא המטפל בקופת החולים שבה אתה חבר ולציין בפניו את הכאבים והמגבלות שבהם אתה חש. יש להקפיד ולאסוף את התיעוד הרפואי בגין הבדיקות והטיפולים שהנך עובר שכן הם יהוו את הבסיס הראשוני לקביעות המומחה הרפואי מטעם בית המשפט, בעת קיום הליך משפטי. בנוסף, מומלץ לאסוף את כלל המסמכים המעידים על ההוצאות הכספיות שהוצאו במהלך התקופה שלאחר קרות התאונה דוגמת, הוצאות חניה, נסיעה, קניית תרופות, טיפולים רפואיים וכו’, זאת על מנת לבקש מבית המשפט שיפסוק החזר הוצאות אלה בפסק דינו.

בעת ספק, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין תאונות דרכים הבקיא בתחום ושיכול לסייע בתביעת הפיצוי הכספי מול חברת הביטוח. ראוי לציין כי לא כל פגיעה בתאונה מחייבת הגשת תביעה משפטית – במקרים בהם ישנן פגיעות קלות בתאונה הרי שבד”כ ניתן במו”מ מול חברת הביטוח לסיים את ההליך מחוץ לכותלי בית המשפט תוך השגת פיצוי כספי הולם.

לתאום פגישת ייעוץ עם עו”ד אילן זריהן, ללא כל התחייבות. צור קשר: לחץ כאן

ניתן לקרוא גם:

תאונת דרכים – את מי תובעים?