רשלנות רפואית ברפואת ילדים

רשלנות רפואית ברפואת ילדים

כל הורה יודע כי מציאת רופא ילדים טוב היא עניין חשוב במיוחד. כדי שהילדים יקבלו את הטיפול הטוב ביותר, רופא הילדים צריך להיות גם אדיב וסבלני נוסף על היותו מקצועי ובקיא בתחום הכשרתו. בכל הנוגע לטיפול רפואי של ילדים קטנים, רופא הילדים מוכרח להכיר את כל שלבי ההתפתחות של הילד כדי לאבחן ולמנוע בעיות וסיבוכים עתידיים.

כאשר הורים מודאגים ניגשים אל רופא הילדים בטענה של ילד לא מרגיש טוב, רופא הילדים מחויב לבדוק לעומק את הסיבות למצבו של הילד ולאבחן את הגורם למחלה באופן מקצועי ומהיר. כיוון שילדים קטנים אינם יודעים לבטא את עצמם ואת הרגשתם כמו מבוגרים, תפקידו של רופא הילדים “לדבר במקומם” ולהבין מה משפיע על הרגשתם הרעה.

מהם תחומי האחריות של רופא הילדים?

רופא הילדים מלווה את הפעוט והוריו משלב הינקות ועד שלב הבגרות, ולכן ההמלצה להורים היא להישאר תחת טיפולו של רופא ילדים קבוע המכיר את תיקו הרפואי של הילד. כיוון שהרופא מכיר את מצבו הרפואי של הילד מגיל קטן, עליו לשים לב לכל שינוי או ליקוי התפתחותי שדורש בדיקה מעמיקה כדי למנוע מקרה של מום העלול להתפתח בשלב מאוחר.

בכל מקרה בו התגלה כי הילד סובל ממום מולד או התפתחותי ללא אבחון מתאים מרופא הילדים שטיפל בו, הרי שקיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית ברפואת ילדים מול הרופא המטפל.

רשלנות רפואית בגין אבחון לקוי 

ישנם מצבים בהם ילד סובל מבעיה כזו או אחרת הדורשת התערבות ניתוחית, ורק במהלך הניתוח הפולשני המנתחים מגלים כי הילד סובל ממום שאינו אובחן כראוי בשלב מוקדם. כאמור, האחראי על בדיקתו ואבחונו של הילד מגיל צעיר הוא רופא הילדים, ולכן במקרים אלו רופא הילדים יכול להיות מואשם בגרימת רשלנות רפואית עקב אבחון לקוי ולא מקצועי.

רשלנות רפואית בהגדרה הינה הענקת טיפול או שירות רפואי ללא שמירה על זהירות סבירה של הגורם הרפואי לקחת על עצמו. במקרה זה, מדובר על אי אבחנה של המום בילד ולכן חוסר מענה טיפולי מתאים כדי לטפל ואף למנוע בעיה זו.

רשלנות רפואית בזמן טיפול

רופא הילדים צריך להעריך את מצבו הרפואי של הילד, ובהתאם לקבוע לו את הטיפול המתאים למצבו. במידה ורופא הילדים אבחן כראוי את מצב הילד, אך לא העניק לו את הטיפול המתאים כמו מתן תרופות לא מתאימות או תרופות הנוגדות את רגישותו של הילד – גם מצב זה הינו בבחינת רשלנות רפואית, כיוון שהטיפול שהוענק לילד היה רשלני.

הליך הגשת תביעת רשלנות רפואית מול רופא הילדים

כיוון שתביעת רשלנות רפואית מורכבת ממושגים ומונחים מתחום הרפואה, יש לפנות אל גורם מוסמך ומקצועי המטפל בנושאי תביעות רשלנות רפואית בכלל ובפרט בתחום רפואת ילדים. עו”ד רשלנות רפואית יוכל להעניק סיוע משפטי למשפחה בהליך התביעה, ולייצג אותם מול הגורם הרפואי שאחראי על הנזק שנגרם.

עורך הדין יפנה אל גורמים רפואיים הבקיאים ברפואת ילדים לצורך קבלת חוות דעת מקצועית בנוגע לתביעה, כך שחוות הדעת הרפואית תשמש את המשפחה התובעת בזמן הדיון בבית המשפט. השופטים יסתמכו על חוות הדעת הרפואית כיוון שהיא נובעת מגורם מוסמך בתחום, וגם כיוון שהיא ניטרלית ללא אינטרס לטובת התביעה או ההגנה.  

כדי שחוות הדעת תהווה גורם משפיע בנוגע להליך התביעה, עליה להציג את הנזק שנגרם לילד תוך הצגת הקשר הסיבתי שקיים בינה לבין הגורם הרפואי שאחראי לכך – ובמקרה זה הינו רופא הילדים.