סוגי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, פה ולסת

טיפולי שיניים, פה ולסת טומנים בחובם פוטנציאל לסיבוכים הכרוכים בעלויות כספיות רחבות היקף, הייתה ואירעה חריגה מפרקטיקה דנטלית סבירה.

ישנם סוגים שונים של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, פה ולסת שכדאי לייתן עליהם את הדעת ולבוחנם לגופו של עניין:

רשלנות רפואית בביצוע טיפולי שורש
טיפול שורש הינו טיפול שנעשה בשן כאשר העששת שבה עברה את הזגוגית ואת שכבת הדנטין והגיעה למוך השן, כלומר לחלק הפנימי של השן שיש בו כלי דם ועצבים. השלבים העיקריים בטיפול השורש כוללים את פתיחת השן וסילוק העששת, סילוק רקמת מוך השן לרבות ניקוי תעלות השורש ומילוי השן בחומר מיוחד וסתימתה. רשלנות רפואית בטיפולי שורש יכולה להיות כאשר רופא השיניים לא סתם את התעלות במלואן וכתוצאה מכך נותרה דלקת בשורש או שאירעה פגיעה בעצב הלסת או פגיעה בסינוס המקסילרי או שאירעה פרפורציה לשורש במהלך הטיפול ועוד סיבוכים נוספים ואחרים המהווים חריגה מפרקטיקה מקצועית סבירה.

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים
כירורגיה של הפה והלסתות (Maxillofacial Surgery) הינו ענף משולב ברפואת שיניים וברפואה העוסק בתיקון ניתוחי ספקטרום רחב של מחלות, חבלות, ועיוותים באזור ראש צוואר, פנים ולסתות, ברקמה הרכה והקשה. ככלל, במדינת ישראל כל רופא שיניים שעבר הכשרה מתאימה רשאי לבצע שתלים. מומחים בעלי ניסיון בביצוע שתלים נקראים פריודונטים (מומחים למחלות חניכיים) ומומחים לפה ולסת (כירורגים). העובדה שכל רופא שיניים שעבר הכשרה, אפילו הכשרת תעודה, יכול לבצע השתלת שיניים יוצרת קרקע פורייה לרשלנות רפואית בביצוע פרוצדורה זו. על מנת שהתהליך יעבור בהצלחה יש צורך לבצע הליך מקדים של אבחנה מדויקת לרבות בדיקה קלינית מקיפה וביצוע צילומי הדמיה אבחנתיים פנורמי/CT. לאחר ביצוע האבחנה, מאחר ועסקינן בפרוצדורה כירורגית לכל דבר ועניין, יש לייתן למטופל את כלל המידע הרפואי הנוגע למהלך הטיפול לרבות הסיכונים הכרוכים בהליך (כגון: סיכויי קליטת השתלים, סיכוי לפגיעה עצבית אפשרית, פגיעה בסינוסים, זיהומים ודלקות וכו’), הסיכויים וחלופות הטיפול האפשריות העומדות לרשותו. במידה והמטופל סובל ממחלות רקע כגון סוכרת, בעיות קרדיאליות ואחרות יש להבהיר בפניו את סיכויי התאמתו לטיפול באופן האמין ביותר, ובמידת הצורך לא לבצע את הטיפול נוכח העדר התאמה זו. ככלל, רופא שיניים שלא ביצע תכנון מקדים ראוי ומקצועי ולא עמד בדרישות הפרקטיקה הסבירה בביצוע פרוצדורה זו, עלול להיקלע לביצוע הליך כירורגי רשלני שיהווה פוטנציאל לתביעה אפשרית.

רשלנות רפואית בעקירת שיניים
עקירת שן הינה פעולה כירורגית, המבוצעת לרוב על ידי רופא שיניים ומטרתה סילוק מחלל הפה של שן שאינה ניתנת לטיפול שמרני או שיקומי, בדרך כלל על רקע עששת ו/או מחלת חניכיים מתקדמת. בטרם ביצוע העקירה על רופא השיניים מוטלת החובה לבצע צילום הדמיה אבחנתי על מנת לראות את השן בכללותה לרבות הכותרת והשורשים ואת העצם המקיפה את השורשים. בהיות הפרוצדורה כירורגית הרי שבטרם העקירה יש להסביר למטופל  את הסיכונים והסיכויים בעקירה ולקבל את הסכמתו מדעת לביצועה. היה ולא בוצעה אבחנה מקדימה לרבות בדיקת הדמיה והיה ולא נתקבלה הסכמה מדעת מצידו של המטופל הרי שהדבר מהווה עילה לתביעת רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית ביישור שיניים
ככלל, יישור שיניים יכול להתבצע על ידי כל רופא שיניים שעבר הכשרה מתאימה. מומחים בעלי ניסיון בביצוע יישור שיניים נקראים  אורתודנטים (מומחים ליישור שינים) שעברו הכשרה מקיפה בתחום מומחיות זה. גם כאן, העובדה שכל רופא שיניים שעבר הכשרה, אפילו הכשרת תעודה, יכול לבצע יישור שיניים יוצרת קרקע פורייה לרשלנות רפואית בביצוע פרוצדורה זו. המכשור המשמש לביצוע יישור שיניים מתחלק למכשור קבוע (סמכים וטבעות המודבקים אל השיניים וקשת שעוברת ביניהם) או למכשירים ניידים, זאת כתלות בנסיבות המקרה. במקרה של יישור שיניים מוטלת חובה על כתפיו של רופא השיניים המטפל לבצע תכנון מקדים של תכנית הטיפול לרבות אבחון מדויק של הליקוי בסגר הבין לסתי וכן להציג למטופל, בטרם תחילת הטיפול, את הסיכונים והסיכויים לרבות חלופות הטיפול העומדות לרשותו. היה ורופא השיניים לא ביצע את המוטל עליו בביצוע פרוצדורה זו הרי שהדבר יכול להוות רשלנות רפואית ביישור שיניים ועילה לתביעה משפטית בהתאם.

רשלנות רפואית בשיקום הפה
זוהי התמחות שמטרתה להחזיר לשיניים וללסתות את תפקודן התקין, החל מסתימות פשוטות, דרך כתרים וגשרים וכלה בשיניים תותבות, שתלים וכו’. ביצוע כתרים ותותבות לקויים מבחינה תפקודית ואסתטית (בדרך כלל נהוג שכתרים יתפקדו בפה כעשר שנים עד 15 שנים בממוצע) לרבות טיפול רפואי שנמשך לאורך זמן רב ובלתי סביר הינם עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בתחום שיקום הפה.

תביעות רשלנות רבות מוגשות בגין רשלנות רפואית בטיפולי שיניים פה ולסת ולכן, במידה וקיימת סבירות כי אירעה רשלנות רפואית, מומלץ לפנות לייעוץ אצל עורך דין הבקיא בתביעות רשלנות רפואית שיניים על מנת שיבחן האם אכן אירעה רשלנות שכזו בעניינך.

לתאום פגישת ייעוץ עם עו”ד אילן זריהן, ללא כל התחייבות. צור קשר: לחץ כאן

ניתן לקרוא גם:

רשלנות רפואית בטיפול שיניים, כיצד תיקבע?

פגיעה באוטונומיה והעדר הסכמה מדעת בטיפולי שיניים, אימתי?