רשלנות רפואית בניתוח קיסרי – אימתי?

רקע כללי – ניתוח קיסרי הינו הליך ניתוחי שבו חותכים את דופן הבטן ואת הרחם כדי להוציא את העובר ואת השלייה וזאת, בדרך כלל, כאשר קיימת אינדיקציה לביצוע הליך ניתוחי זה. ייאמר כי במהלך השנים נוצרה מגמה לפיה בוחרות נשים, באופן יזום ובהעדר קיומה של התוויה רפואית, לבצע את ההליך הניתוחי למרות שעומדת בפניהן האפשרות ללדת באופן ספונטני ורגיל. בדרך כלל, נשים בוחרות ללדת בניתוח קיסרי על מנת להימנע מכאבי הלידה, על מנת ללדת בתאריך מסוים ולעיתים תוך חוסר מודעות לסיכונים שבהליך הכירורגי ולזמן ההחלמה הממושך. כאשר ניתוח קיסרי מתוכנן מראש, הוא נקרא ניתוח קיסרי אלקטיבי במסגרתו נקבע תאריך מראש על ידי הצוות הרפואי ללא תלות בתחילת הצירים ו/או ירידת מים.

התוויות לניתוח קיסרי – ככלל, קיימות מספר התוויות בגינן על הצוות הרפואי לשקול ביצוע ניתוח קיסרי, כמו: התארכות הלידה מעבר למצופה וחוסר התקדמות בפתיחה או ירידת הראש, הדגמה של מצוקה עוברית במוניטור, מצג עכוז המקשה על ביצוע הלידה באופן ספונטני, קיומה של שליית פתח, תשישות האם על רקע הימשכות הלידה וקושי בביצוע הלחיצות המתבקשות, ניתוח קיסרי בעבר בעיקר אם היו מעל שני ניתוחים שכאלה, כאשר קיים צורך בלידה מיידית, במצבים כמו יתר לחץ דם, גדילה לקויה של עובר בתוך הרחם, ירידת מים וזיהום הרחם, מקרי חירום כמו דמם נרתיקי, צניחת חבל טבורי. חשוב לציין כי ביצוע ניתוח קיסרי טומן בחובו סיכונים לאם ולעובר כאחד, החל מזיהומים ודימומים דרך אובדן פוריות וכלה בנזק תפקודי משמעותי עד מוות, לכן, מומלץ לבצע פרוצדורה ניתוחית זו כאשר קיימת התוויה רפואית לביצועה ולהימנע ככל שניתן מביצוע הפרוצדורה כאשר אין צורך בה.  

מהי רשלנות רפואית בניתוח קיסרי – רשלנות רפואית בניתוח קיסרי נותנת ביטויה במספר היבטים שראוי לייתן עליהם את הדעת בבחינת קיומה של עילת רשלנות רפואית, לדוגמא: אי הפניית היולדת לביצוע ניתוח קיסרי למרות קיומה של התוויה רפואית ולחילופין הפניית היולדת כאשר לא קיימת התוויה לביצוע הניתוח, השתהות בהפניית היולדת לביצוע הניתוח, ביצוע אפידורל באופן רשלני עד לכדי פגיעה בעמוד השדרה, ביצוע הניתוח הקיסרי באופן לא מיומן ולא מקצועי עד לכדי הותרת נזקים תפקודיים ואחרים אצל היולדת ו/או אצל היילוד.

חשיבות ההסבר וההסכמה מדעת בטרם ביצוע הניתוח הקיסרי – בעידן שבו חוק זכויות החולה וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו מחייבים שיתוף היולדת בהליך קבלת ההחלטות אודות הטיפול הרפואי שיינתן לה, הרי שמוטלת על הצוות הרפואי חובה לתת הסברים לרבות להדגיש את הסיכונים והסיכויים אודות הניתוח הקיסרי אותו עתידה היולדת לעבור. ההסברים צריכים להינתן בטרם ביצוע הפרוצדורה הניתוחית וקיימת חובה להחתים את היולדת על טופס הסכמה מדעת בטרם ביצוע הפרוצדורה. יוער כי, היה ומדובר במצב חירום הרי שההסכמה יכולה להינתן בעל פה או שניתן לנתח ללא הסכמת היולדת זאת בתנאי ששלושה רופאים נתנו אישור לביצוע הניתוח. יצוין כי בביצוע ניתוח קיסרי באופן אלקטיבי קרי, כאשר לא קיימת בהכרח התוויה רפואית לביצוע הפרוצדורה, רף הגילוי וההסבר הנדרש מצידו של הצוות הרפואי הינו רף גילוי מוגבר עד לקוצו של יוד. בסוף דבר, חשוב כי ההסכמה לביצוע הניתוח הקיסרי תהיה הסכמה מדעת תוך שהיולדת מודעת להשלכות ביצוע הפרוצדורה הניתוחית. בהעדר קבלת מידע והסברים ובקרות נזק תהיה אפשרות לטעון לפגיעה באוטונומיה ולהעדר הסכמה מדעת  מצידה של היולדת משמע, בהעדר הסבר מתאים לא יכולה הייתה היולדת לקבל החלטות מושכלות אודות הטיפול הנכון שיינתן לה ולו הייתה מודעת להשלכות ולסיכונים הרי שלא הייתה בוחרת בביצוע הניתוח הקיסרי. כהערת אגב, יודגש כי הפיצוי בגין פגיעה באוטונומיה הינו פיצוי לא ממוני, העומד ברשות עצמו והניתן על רקע שלילת חופש הבחירה של הנפגע והפגיעה בכבוד האדם שבו, כשבמהלך השנים האחרונות מגמת בתי המשפט הינה לפסוק פיצוי משמעותי בגין ראש נזק זה.

בסיכום דבר, חשוב להדגיש כי לא כל נזק עקב ביצוע/אי ביצוע ניתוח קיסרי מעיד על קיומה של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי. כל מקרה צריך להיבחן בהתאם לנסיבותיו ולכן ראוי ונכון להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית הבקיא בניהול תביעות מסוג זה.

לתאום פגישת ייעוץ עם עו”ד אילן זריהן, ללא כל התחייבות. צרי קשר: לחץ כאן

ניתן לקרוא גם:

רשלנות רפואית עקב תשניק סביב הלידה

מקרים של רשלנות רפואית בלידה