רשלנות רפואית עקב אי אבחון תסמונת איקס שביר

תסמונת איקס שביר (Fragile X syndrome) משתייכת לתסמונות הספקטרום האוטיסטי המוכר גם בשם המקוצר אוטיזם. תסמונת זו הינה תסמונת גנטית המאופיינת במגוון סימפטומים רגשיים והתנהגותיים בעיקר, כלשמרבית בעלי תסמונת זו הסימפטומים מזכירים את אלה המשתייכים לספקטרום האוטיסטי וכוללים, בין השאר, הפרעות קשב וריכוז, חרדות, היפראקטיביות, דיכאונות, אפילפסיה ואף פיגור שכלי בדרגות שונות. נוכח הסימפטומים הקשים מומלץ לכל אישה הרה לבצע בדיקת נשאות לתסמונת זו, לפני או במהלך ההיריון, באמצעות בדיקת דנ”א ספציפית הכרוכה בבדיקת דם פשוטה.

בדיקת נשאות זו החלה להיות מיושמת במדינת ישראל בראשית שנות ה-90, בתחילה לקבוצות סיכון ובהמשך לכלל הנשים ללא תלות בגורם סיכון כלשהו. כאשר ידוע כי האם נשאית תסמונת איקס שביר ניתן לבצע אבחון טרום הריוני ו/או אבחון טרום לידתי באמצעות בדיקות סיסי שלייה או בדיקת מי שפיר. כאמור, הבדיקה לגילוי נשאות התסמונת הינה בדיקה פשוטה לביצוע ומהימנותה גבוהה, ולכן היה ונולד ילד עם תסמונת איקס שביר הרי שמומלץ לבחון קיומה של עילת תביעת רשלנות רפואית אפשרית.

להלן מספר מקרים היכולים להעיד על קיומה של עילת תביעת רשלנות רפואית אפשרית נוכח לידתו של ילד עם תסמונת איקס שביר, ואשר ראוי לייתן עליהם את הדעת: 1. אי יידוע בני הזוג כי קיימת האפשרות לבצע בדיקת נשאות לתסמונת האיקס השביר בטרם ההיריון ו/או במהלכו, ללא תלות באינדיקציה כלשהי או בקיומו של גורם סיכון כלשהו, 2.  אי המלצה לביצוע בדיקת הנשאות לתסמונת למרות קיומם של גורמי סיכון אצל בני הזוג, כמו למשל גורמים תורשתיים, היסטוריה משפחתית של אוטיזם וכו’ המחייבים בביצוע בדיקת נשאות זו, 3. אי הפנייה לבדיקת סיסיי שלייה או מי שפיר במקרים בהם יש סיכון כי העובר עלול להיות חולה באיקס שביר ו/או אי יידוע בדבר האפשרות לבצע אבחון טרום הריוני או טרום לידתי, 4.  רשלנות רפואית בפענוח תוצאות בדיקת הנשאות לתסמונת ו/או בפענוח בדיקת סיסי שילייה או מי שפיר.   

תביעות רשלנות רפואית מסוג זה הינן תביעות משפטיות הנקראות “הולדה בעוולה” ובגינן משולם, בדרך כלל, פיצוי כספי גבוה מאוד וזאת כתלות במידת הנכות התפקודית ומגבלותיו של הילד הסובל מתסמונת האיקס השביר. בתביעות רשלנות רפואית אלה  יש להוכיח כי עקב רשלנות נמנעה מההורים האפשרות לגלות את העובדה כי הינם נשאי התסמונת וכי הילד חולה באיקס שביר ובהתאם נמנעה מהם האפשרות לבצע הפסקת הריון.

בתביעות הולדה בעוולה התביעה מוגשת על ידי ההורים (ליילוד עצמו אין עילת תביעה) בדרישה לפיצוי בגין כלל ההוצאות הכרוכות בגידולו של ילדם הסובל מהתסמונת לרבות בגין כאב וסבל. לגבי סוגיית ההתיישנות הרי שלאחרונה, בהמשך להלכת המר שנקבעה בעליון, ניתנה החלטה תקדימית על ידי כבוד השופטת דליה גנות נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב לפיה מועד מתן פסק הדין בעניין המר יהווה את ציון הדרך ממנו תחל להיספר תקופת ההתיישנות להגשת התביעה. אולם, ראוי לציין, כי בהעדר החלטה חד משמעית בערכאת העליון עדיין סוגיית ההתיישנות נתונה לפסיקות סותרות ולכן ראוי ונכון להזדרז בהגשת התביעות הכרוכות בהולדה בעוולה דוגמת תביעות רשלנות רפואית עקב אי אבחון תסמונת איקס שביר.    

תביעות אלה הינן תביעות מורכבות, לייעוץ עם עו”ד אילן זריהן: לחץ כאן

ניתן לקרוא גם:

המועד האחרון להגשת תביעות הולדה בעוולה

התיישנות בתביעות הולדה בעוולה – עד מתי לתבוע

איחור באבחון תסמונת דאון על רקע מעקב היריון רשלני