רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון

כאשר אישה נכנסת להיריון, היא יודעת כי רופא הנשים שלה הוא בין האחראים העיקריים לשלומה וביטחונה, כמו גם אחראי לביטחונו ובריאותו התקינה של העובר אותו היא נושאת ברחמה. רופאים, וכל גורם רפואי אחר, אמונים על בריאותם של המטופלים הנמצאים תחת השגחתם, ואין זה דבר שיש להקל בו ראש – מכיוון שחיים ומוות נמצאים במרחק פעולה רפואית אחת בלבד הנמצאת באחריותם של העוסקים ברפואה.

מהי ההגדרה של רשלנות רפואית?

במקרים של שיקול דעת לא מקצועי, או פעולה רפואית הנעשית בפזיזות תוך חריגה מפרקטיקה סבירה וללא אבחנה מתאימה – קיים סיכון ממשי למטופל, וכל מקרה שכזה הינו בבחינת רשלנות רפואית אפשרית. כמו כן, חשוב לציין כי בטרם ואף במהלך הטיפול הרפואי, מחובתו של הרופא המעניק טיפול למטופלו, לעדכן ולדווח באופן ברור ושקוף בנוגע לסיכויי הצלחת הטיפול והסיכונים האפשריים שקיימים.

רשלנות רפואית הינה למעשה כל פעולה או מתן שירות רפואי שבוצע באופן רשלני, תוך סטייה מטווח הזהירות הנדרשת שעל הגורם הרפואי לקחת בחשבון. לדוגמה מנתח שמגיע לחדר הניתוח כדי לבצע הליך כירורגי, תוך ידיעה כי הוא אינו כשיר לחלוטין לבצע את הניתוח מאחר ולא הוכשר לביצוע הליכים ניתוחיים מסוג ייחודי זה.

כדי שתהיה עילה מבוססת להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית, צריך להיגרם נזק מהותי למטופל שקיבל טיפול רשלני וחייב להתקיים קשר סיבתי בין הפרת חובת הזהירות מצידו של המטפל לבין הנזק שאירע.

מה ההבדל בין רשלנות רפואית בהיריון לבין רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בהיריון היא אחת מהתביעות הנפוצות ביותר בתחום הנזקין ותביעות הרשלנות. במהלך ההיריון האישה צריכה להיות במעקב שגרתי רציף אצל רופא הנשים שלה כדי לבצע בדיקת מדדים, ולהפנותה לבדיקות מקיפות יותר המאפשרות גילוי מוקדם של מומים שונים בעובר. במידה והרופא התרשל בתפקידו ולא אבחן את המדדים והבדיקות בהתאם או לא הפנה את האישה לבדיקות סקר מתאימות – הוא חרג מאחריותו המקצועית כלפי האישה והעובר כיוון שאחד מהם עלול להיפגע במהלך תקופת ההיריון ולכן קיימת כאן עילה לתביעת רשלנות רפואית.

תביעת רשלנות נוספת ואחרת הינה תביעת רשלנות רפואית בזמן לידה. תביעה זו מתייחסת לרשלנות רפואית של גורם רפואי המתרחשת במהלך הלידה עצמה כגון: תשניק במהלך הלידה, העדר תשומת לב לניטור עוברי וכו’, זאת בשונה מרשלנות רפואית בהיריון הנוגעת אל מהלך ההיריון של אישה הרה. 

כיצד מתבצע הליך התביעה?

תהליך תביעת רשלנות רפואית בהיריון שונה במעט מתהליך תביעת רשלנות רפואית רגילה, מכיוון שישנם שני אנשים העלולים להיפגע כתוצאה מפעולה רפואית אחת – על המטופלת הנפגעת להציג את הנזק שנגרם לה ו\או לילד שלה כתוצאה מהטיפול הרשלני שהם קיבלו. על מנת לבסס תיק תביעה מקצועית בעל סיכויי הצלחה טובים, מומלץ להיוועץ בעורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית מכיוון שתהליך התביעה הינו מורכב ודורש ידע מקיף והבנה משפטית.

עורך הדין ידאג לאסוף ולרכז את כלל המסמכים הרפואיים הנוגעים למקרה הרלוונטי לתביעה שיגבו את טענתה של האישה לקיומה של רשלנות רפואית אפשרית ויתרמו לבניית התיק. מכיוון שמדובר על תביעה בתחום רפואי, יש להיעזר בחוות דעת של רופא מומחה בכל הנוגע להיריון ולידה כדי שהוא ייתן את מסקנותיו בנוגע להליך הרפואי שבוצע, והאם קיים בסיס מוצק להוכחת המעשה הרשלני.

לסיכום, רשלנות רפואית בהיריון עלולה לפגוע בשני אנשים במקביל בצורה קשה המשפיעה על כל המשפחה ומשך חייהם. הגשת תביעה בגין המעשה הרשלני לא יוכל מצד אחד לתקן את מה שאירע, אך מצד שני קיימת האפשרות לקבלת פיצויים בסכומים גבוהים הנחוצים לאישה ו/או לילד לצורך התמודדות עם הנזק שנגרם. ליווי וסיוע של עורך דין מתחום הרשלנות הרפואית עשוי להקל על ההליך המורכב של התביעה, ולעלות את סיכויי ההצלחה וקבלת הפיצויים.